Podstawowe zasady postępowania po zabiegu sterylizacji suczki/ kotki.

Jak powinieneś postępować po zabiegu sterylizacji?
1. Zwierzę nie powinno być karmione przez kilka godzin od momentu całkowitego wybudzenia. Wówczas należy mu zapewnić dostęp do wody. Suczka/kotka powinna przebywać po zabiegu w cichym i bezpiecznym miejscu.

Pierwszy posiłek podajemy dopiero na następny dzień po zabiegu– ważne by był lekkostrawny, podawany w małych porcjach (3-4 razy dziennie).

Należy pamiętać, że mimo odzyskania świadomości zwierzę nie ma jeszcze pełnej władzy nad swoim ciałem – przejawia się to chwiejnym chodem,nieskoordynowanymi ruchami sennością.

2. Bardzo istotna jest ochrona oraz higiena rany pooperacyjnej: rozlizywanie jej może wydłużyć okres gojenia, spowodować zakażenie oraz rozejście się szwów.

Obserwuj swoje zwierzę po zabiegu. Dbaj o codzienną higienę rany. Powinno się spryskiwać/nanosić gazikiem środek odkażający na bazie spirytusu.

Świeżą ranę powinno się zaklejać plastrem ochronnym. W razie potrzeby można zakupić w lecznicy również kołnierze pooperacyjne oraz ubranka chroniące rany.

Pamiętaj też, aby codziennie zajrzeć pod koszulkę/ubranko pooperacyjne aby skontrolować stan rany.

Jakiekolwiek zmiany w wyglądzie rany, które wzbudzą Twój niepokój skonsultuj z lekarzem weterynarii!!

( Zbyt silny obrzęk; wypływy krwawe, złe samopoczucie kotki/suczki; brak oddawania moczu do 12 h po zabiegu; bardzo szybkie oddechy przechodzące w dyszenie; przewlekłe wymioty; brak apetytu utrzymujący się dłużej niż 48 h- to alarm dla Ciebie.

3. Kilka dni po zabiegu nie wolno wypuszczać zwierzę samemu na dwór. Spacery mogą odbywać się tylko pod kontrolą właściciela. Zbyt gwałtowne ruchy w tym okresie mogą spowodować zerwanie szwów, a to z kolei rozejście się rany, przepuklinę brzuszną, zakażenie.

4. Kontynuuj podawanie antybiotyków wg zaleceń lekarza weterynarii.

5. W razie potrzeby umów się na wizytę kontrolną do lekarza weterynarii- kontrola stanu ogólnego, gojenie się rany itp.

6. Szwy usuwamy ok 14 dni po zabiegu.