Robaczyce u psów i kotów

 

 

ROBACZYCE to choroby wywołane przez PASOŻYTY WEWNĘTRZNE występujące u ludzi i zwierząt. Większość robaczyc to ZOONOZY, czyli choroby, którymi ludzie (zwłaszcza dzieci ) mogą się zarazić od zwierząt.

Psy zarażają się takimi pasożytami jak: nicienie, glisty, tęgoryjce, tasiemce i włosogłówki.

Najczęstsze objawy robaczycy to: wymioty, biegunka (czasami z domieszką krwi), utrata apetytu, kaszel, wzdęcia, utrata wagi, powiększony brzuch, pogorszenie jakości sierści, choroby skóry, drapanie i swędzenie, wylizywanie okolicy odbytu.

Należy pamiętać, iż pasożyty wyniszczają organizm naszego pupila.

W JAKI SPOSÓB SOBIE RADZIĆ?

Oto rady, które mogą pomóc ograniczyć ryzyko zarażenia się:

1. przestrzegaj zasad higieny (myj ręce przed posiłkami, pij przegotowaną wodę, dokładne myj warzywa i owoce przed ich spożyciem)

2. dbaj o czystość otoczenia (sprzątaj odchody zwierzęce, nie wyprowadzaj psów i kotów na place zabaw dla dzieci, w okolice piaskownic),

3. Regularnie myj ręce np. po głaskaniu zwierząt

4. Pamiętaj o profilaktyce (profilaktyczne stosowanie preparatów przeciwpasożytniczych), diagnostyce (badanie kału), a w przypadku zarobaczenia oczywiście o leczeniu swojego pupila.

Pamiętajmy, iż należy odrobaczać naszego psa/ kota regularnie przez całe życie – co 3-6 miesięcy, nie tylko młode zwierzęta.

JAK ZWIERZĘTA ULEGAJĄ ZARAŻENIU??

Większość pasożytów dostaje się do organizmu drogą pokarmową np. picie brudnej wody z kałuży gryzienie ziemi. Czasami pasożyty są również w mięsie i innych produktach spożywczych. Nasz pupil może się również zarazić od innego zwierzaka albo poprzez złapanie pchły.

Robaczyca może dotknąć każdego zwierzęcia, nie jest prawdą, iż dotyczy tylko bezpańskich, zaniedbanych psiaków.

Nawet ludzie potrafią przynięść do domu na podeszwach butów jaja pasożytów.

**Zdjęcie wykonano w naszej lecznicy. Pasożyty pochodzą z przewodu pokarmowego leczonego kota.