Koty domowe w naszej strefie klimatycznej wykazują sezonową rozrodczość. Nasila się ona pod koniec zimy, na początku wiosny. Aktywność rozrodcza ma związek ma z wydłużającym się dniem świetlnym. 🌞☀️🌞Zachowania związane z rozrodem u kota uruchamia spadek poziomu produkowanej w organizmie melatoniny.
W praktyce oznacza to, iż kotki na przedwiośniu wchodzą w cykl płciowy a zatem są zdolne do zapłodnienia. Stają się one wówczas bardziej pieszczotliwie, dają się głaskać, głośno miauczą, co z opinii wielu właścicieli, staje się nie do zniesienia. Ocierają się o różne przedmioty, np meble, znaczą teren, mogą stać sie niespokojne. Samica w tym okresie nie rzadko ucieka z domu w celu znalezienia samca/samców.
Takie zachowanie oznacza, iż kotka weszła w fazę rui, która może powtarzać się kilka razy w roku.
Również samce „budzą się w okresie wiosennym”- wyruszają w teren w poszukiwaniu płodnej samicy, znaczą teren, wdają się w bujki z innymi samcami.🐱🐈
U większość kotów owulacji jest prowokowana. Oznacza to, że podczas bolesnego aktu kopulacyjnego następuje owulacji u kotki. Dlatego też koty na przedwiośniu wydają krzyki nie raz słyszalne przez nas w nocy.
Należy przygotować się na okres rozrodczy kotów i podjąć świadomą decyzję co do ich rozrodczości, posiadania kolejnego miotu kociąt.🐈
– Veticus 🐾