Ropomacicze u suki lub kotki

Ropomacicze – temat wszystkim niby znany, a jednak??

Ropomacicze (łać. Pyometra)zespół EPC = endometritis pyometra complex to schorzenie całej macicy lub jej fragmentu.

Jest to jedno z najczęstszych chorób układu rozrodczego dotyczących starszych, niekastrowanych samic, którego wczesne rozpoznanie jest niezmiernie istotne.

Wykonując zabieg sterylizacji kotki lub suki nie tylko rozwiązujemy problem niechcianych ciąż, ale przede wszystkim zapobiegamy wystąpieniu w późniejszym okresie niebezpiecznych  chorób, np pyometra, gruczolaki gruczołu sutkowego. Nie rzadko te powikłania nie leczone w czas kończą się zejściami śmiertelnymi.

Zwiększone występowanie ropomacicza obserwowano w krajach, gdzie rutynowo stosowano antykoncepcję. Nie decydując się na radykalne rozwiązanie problemu płodności w postaci zabiegu chirurgicznego – sterylizacji, godzimy się na długotrwałe stosowanie środków antykoncepcyjnych, które maja zapobiec ciążom, co jednak sprzyja wystąpieniu EPC.

Choroba występuje również u suk/kotek, które rodziły zatem przebycie ciąży nie chroni przed zachorowalnością.

Istnieją pewne predyspozycje rasowe do schorzenia. Szacuje się,iż np bernardyny, nowofunlandy, labradory znacznie częściej zapadają na pyometrę.

Wśród objawów ropomacicza można wymienic : apatia, wymioty, biegunka, zwiększona iliść wydalania moczu (poliuria), zwiekszone pragnienie (polidypsja), zwiększenie obrysu brzucha.

Częstotliwość zachorowań rośnie również z wiekiem- częściej powyżej 6-7 roku życia.

Najcześciej ropomacicze występuje w fazie diestrus czylli  50-80 dni po cieczce.

Dlaczego tak się dzieje???

Pod koniec cieczki może dojść do zakażenia macicy drogą wstępującą przez pochwę  (rzadziej do zakażenia dochodzi droga hematogenna). Procesowi sprzyja nadmierna wydzielniczość gruczołów błony śluzowej macicy prowadząc do rozrostu cystowatego  = hyperplasia glandularis cystica endometritis.

Rozwojowi infekcji sprzyja wysoki poziom progesteronu w fazie diestrus, który powoduje:

  • wzmożoną sekrecje gruczołów błony śluzowej
  • spadek motoryki macicy
  • zamknięcie szyjki
  • obniżenie lokalnej odporności narządu.

W konsekwencji dochodzi:

  • do nagromadzenia wydzieliny gruczołów,
  • przerostu błony śluzowej (wydzielina śluzowa a później śluzowo-ropna),
  • wchłaniania toksyn do krwiobiegu
  • uszkodzenie takich narządów jak wątroba, nerki, szpik kostny. Czasem uszkodzona, osłabiona procesem chorobowym ściana macicy może pęknąć i cała zawartość potrafi wylać się do jamy brzusznej.

Ropomacicze może mieć formę :

  • otwartą– wówczas wydzielina śluzowa lub śluzowo  -ropna wypływa z dróg rodnych
  • zamkniętą– całość wydzieliny uwięziona jest w obrębie macicy. Ta postać jest groźniejsza dla życia.

Postanowiliśmy przybliżyć Wam ten temat, gdyż do naszej lecznicy trafia wiele suk/ kotek w zaawansowanym stadium  ropomacicza, którego  można było uniknąć podejmując wcześniej badania profilaktyczne.

Pozdrawiamy Zespół Veticus